Cenový předpis pro příští rok vydaný ministerstvem zdravotnictví podle České lékárnické komory (ČLnK) neodpovídá dohodě se zdravotními pojišťovnami. Uvedli to v tiskové zprávě. Podle dohody mezi pojišťovnami a zástupci různých segmentů zdravotní péče píše ministerstvo zdravotnictví vyhlášku a další dokumenty, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění pro následující rok. Podle ministerstva ale zástupce lékárníků na zastropování marže při jednáních netrval.

Lékárna/ilustrační foto

Cenový předpis ministerstva stanovuje sazby obchodní přirážky na léky, pravidla pro její rozdělení mezi distribuci a lékárnu a taxu laborum, tedy odměnu za přípravu léků přímo v lékárně. Podle ČLnK bylo dohodnuto, že bude omezeno, kolik si z marže může vzít distributor. Protože léky mají stanovenou maximální cenu, zbývá pak na lékárnu méně.

„Zastropování obchodní přirážky distributora bylo dohodnuto mezi lékárenským segmentem a zdravotními pojišťovnami v letošním dohodovacím řízení. Všemi stranami podepsaný protokol z jednání, navíc za účasti představitele ministerstva zdravotnictví, hovoří jednoznačně o zastropování ve výši odpovídající současné ustálené praxi,“ uvedl v tiskové zprávě prezident komory Lubomír Chudoba.

Za lékárníky v dohodovacím řízení nevyjednávala komora, ale Grémium majitelů lékáren. „Jeho zástupce na zastropování obchodní přirážky netrval, protože nebyla nalezena shoda na její výši. Na zastropování netrvaly ani zdravotní pojišťovny,“ sdělila na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Ministerstvo podle ní v lednu svolá k problematice lékárenství v průběhu ledna pracovní skupinu, na které se bude mimo jiné řešit i otázka odměňování, takže se k tomuto tématu bude možné vrátit.

V takzvaném dohodovacím řízení vyjednávají zdravotní pojišťovny o úhradách péče se 14 segmenty. Nalezení shody lékárníky trvalo nejdéle. Komora v polovině června informovala, že součástí uzavřeného kompromisu bylo například více peněz za vydání receptu nebo sníží se marže na nejnákladnější, centrové léky. Podle dohody také vznikl speciální fond na podporu lékáren, které působí jako jediné v menší obci.

Zisk lékáren je tvořen maržemi a takzvaným signálním výkonem za výdej receptu. Ten nahradil zrušené poplatky za recept, které platili pacienti. Nyní činí 13 korun, lékárnici žádali 22 korun. Shoda nakonec byla na 18,50 Kč za vydaný recept, což bude znamenat asi 400 milionů korun. Šéf Gremia majitelů lékáren Marek Hampel tehdy řekl, že peníze na navýšení se našly právě v cenovém předpisu. Jeho vyjádření ČTK zjišťuje.

19.12.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv