Kalifornie se připojila k trojici států USA, které kvůli ebole zavedly povinnou karanténu pro zdravotníky vracející se z lékařských misí v západní Africe. Kalifornie vyžaduje 21denní karanténu pro všechny, kteří přišli do styku s nakaženými, uvedla dnes agentura Reuters. Do stejné karantény dnes Pentagon nařídil dávat i všechny vojáky vracející se z mise v západní Africe. O ebole dnes opět mluvil americký prezident Barack Obama, podle kterého Spojené státy na svém území zřejmě zaznamenají několik ojedinělých případů.
Kalifornské opatření se nevztahuje na ty, kteří sice cestovali do problematického regionu, ale s infikovanými v kontaktu nebyli. Nucenou izolaci pro zdravotníky, kterou kritizoval Bílý dům i lékařští experti, již dříve vyhlásily státy New Jersey, New York a Illinois. Nové instrukce vydalo také americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které doporučuje zdravotníky během 21denní inkubační doby sledovat, avšak ne nuceně držet v izolaci.
Ministr obrany Chuck Hagel dnes nařídil umisťovat do karantény na 21 dní všechny americké vojáky, kteří se vrátí z misí bojujících s ebolou v Africe. „Prioritou ministra (obrany) je bezpečnost našich mužů a žen, kteří nosí uniformu, a jejich rodin,“ řekl mluvčí Pentagonu.
Nyní působí 121 amerických vojáků v Senegalu a 983 v Libérii. Jejich celkové počty v západní Africe by se v případě potřeby mohly zvýšit až na 3900 mužů.
Otázka karantény se začala řešit poté, co ebola propukla u lékaře v New Yorku, který se nedávno vrátil z humanitární mise v Guineji, která je vedle Sierry Leone a Libérie jednou nejvíce postižených zemí. Takřka všechny oběti eboly zemřely v těchto třech západoafrických státech.
První obětí eboly ve Spojených státech se stal Liberijec Thomas Duncan, který zemřel začátkem října po návratu z Libérie. Od něho se nakazily dvě ošetřovatelky, které se nakonec uzdravily.
„Nemůžeme se hermeticky uzavřít,“ řekl v dnešním projevu Obama. Proto prý Spojené státy v nadcházejících týdnech a měsících zřejmě budou zaznamenávat další jednotlivé případy, dokud se epidemii v Africe nepodaří zastavit. Prezident dodal, že americký zdravotnický systém je na péči o nakažené dobře připraven.
Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a vnitřní krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, nicméně několik nadějných preparátů se testuje. Podle Světové zdravotnické organizace se ebolou nakazilo již více než 10.000 lidí a zhruba polovina z nich nemoci podlehla.
30.10.2014zdroj: ČTK