Chřipka tvoří v současné době až 40 procent vzorků od pacientů s infekcemi dýchacích cest. Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Převažuje subtyp A/H3. Za týden bylo podle dat ministerstva zdravotnictví také téměř 12 800 osob pozitivně testovaných na covid-19 a u dalších 2555 je podezření na opakovanou nákazu. V letech před epidemií covidu přicházela chřipková epidemie obvykle na přelomu ledna a února, v předchozích dvou letech, i vlivem nošení roušek, prakticky nebyla.
V Evropě je v posledních zhruba šesti týdnech podíl chřipky kolem 25 až 30 procent. V ČR je dominantní A/H3. „V aktuálním kalendářním týdnu byl poprvé prokázán virus chřipky B/Victoria, což je v souladu s nálezy v zemích EU,“ uvedl SZÚ.
Ze 36 zemí evropského prostoru hlásí 15 nízkou intenzitu chřipky. Dánsko, Island, Litva a Rumunsko střední intenzitu, Estonsko vysokou a Lucembursko velmi vysokou. Ve 12 zemích se chřipka šíří celoplošně, ve čtyřech regionálně.
Podobně jako proti koronaviru chrání před vážným průběhem chřipky vyžadujícím hospitalizaci očkování. Největší zdravotní pojišťovna Všeobecná zdravotní pojišťovna uvedla, že očkováno bylo loni asi sedm procent jejích pojištěnců. Většina z řad lidí nad 65 let nebo chronických pacientů, kteří mají vakcínu zdarma.
Každoročně onemocní chřipkou asi pět procent dospělé populace a desetina dětí. Očkování snižuje potřebu hospitalizace o 30 až 70 procent a riziko úmrtí až o 80 procent. Vakcínu je třeba aplikovat každoročně, její složení se mění podle cirkulujícího typu viru.
Podíl očkovaných lidí v ČR je pod průměrem zemí západní Evropy, kde si vakcínu nechává aplikovat 20 procent lidí. Cílem Evropské unie je překročit 30 procent a Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovila cíl proočkovat 75 procent seniorské populace. Seniorů se v ČR nechává podle odhadů očkovat asi pětina.
26.4.2022zdroj: ČTK