Ruth Tachezy vede výzkumnou skupinu v centru Akademie věd ČR a University Karlovy Biocev a působí na katedře genetiky a mikrobiologie PřF UK. Taktéž se připojila k iniciativě týmů expertů Sníh. Je zastánkyní sekvenování genomu koronaviru, aby byly včas podchyceny jeho nové, nebezpečené mutace. Právě na toto téma jsme s ní hovořili:

Jaký je ideální počet vzorků pro sekvenaci v ČR, resp. procento z celkového počtu nakažených?

Toto číslo se odvíjí od situace, tedy kolik máme nakažených a jak chceme být důslední v monitorování cirkulujícího viru. Kdyby to bylo 10 % všech pozitivních vzorků, bylo by to skvělé. Mluvím o vzorcích, které by posílaly spádové laboratoře pravidelně. Mimo to by se měly sekvenovat vzorky od lidí, kteří se infikovali opakovaně, či po vakcinaci, vzorky pacientu s vážným průběhem, dětí a mladých lidí se závažným průběhem a samozřejmě vzorky importované a z případných ohnisek. 

Měla by se sekvenace zaměřit na cestující přijíždějící z konkrétních zemí?

Myslím, že cestující z jiných zemí než z EU by všichni měli projít testem do 48 hodin po příjezdu/příletu a pozitivní záchyty by měly být sekvenované. A to se týká i očkovaných jedinců přijíždějících z rizikových zemí. 

Vláda dosud poslala jen malou část ze slíbených 160 mil. Kč na sekvenaci genomu koronaviru. Co by to podle Vás mohlo způsobit?

Musím přiznat, že nevím. Vím, že Ministerstvo zdravotnictví nenašlo způsob, jak vyplatit finance organizacím, které nejsou přímo řízené státem, což jsou vysoké školy, krajské nemocnice a soukromé firmy. Tím jsme z toho vypadli my. Jestli něco bylo vyplaceno ostatním institucím, nevím.

14.6.2021

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů