Aktuální otázky jsme tentokrát pokládali řediteli Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) Vlastimilu Vajdákovi.

Pane řediteli, jaká je aktuální situace ve FNUSA co se týče COVID-19 a počtu hospitalizovaných, resp. hospitalizovaných s těžkým průběhem? Lze to srovnat s obdobím březen/duben tohoto roku?

Předevčírem k nám přivezli dva pacienty s onemocněním COVID-19 v těžkém stavu. Po dvou měsících máme opět na Anesteziologicko-resuscitační klinice tyto pacienty. Posledního pacienta jsme před tím měli do 25. května. Celkem jsme za jarní pandemické období měli 17 takových pacientů.

V posledních dnech hovořil ministr zdravotnictví a předseda vlády o nedostatečné kapacitě státních laboratoří pro testování na koronavirus, jak je na tom v této oblasti FNUSA?

FNUSA nemá odběrové centrum pro veřejnost (to má FN Brno), v současné době testujeme na požádání zaměstnance či v konkrétních nutných případech akutní pacienty.

Součástí FNUSA je výzkumný ústav ICRC. Zapojuje se do výzkumu COVID-19? Pokud ano, na co se zaměřuje?

Mezinárodní centrum klinického výzkumu FNUSA se zapojilo do výzkumu, týkajícího se onemocnění COVID-19 v několika směrech. Jde například o testování povrchů na přítomnost koronaviru či využití umělé inteligence.

Vaše nemocnice se v květnu dočkala mimořádného příspěvku z Ministerstva zdravotnictví na oddlužení. Podařilo se díky tomu splatit závazky po splatnosti? Má to pozitivní vliv na hospodaření nemocnice, např. vlivem nižších cen léčiv a zdravotnických prostředků?

Závazky po splatnosti byly uhrazeny v plné výši. Pozitivní vliv na hospodaření nemocnice to má – nejen vlivem nižších cen léčiv a zdravotnických prostředků, ale také tím, že neplatíme penále, které ročně činilo až 10 milionů korun.

29.7.2020

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů