Na Litoměřicku potvrdily laboratorní testy tularemii u uhynulého zajíce. Nebezpečná nemoc je přenosná na člověka. Státní veterinární správa zavedla na tři měsíce v místě nálezu zajíce mimořádná opatření.
Tularemie se v přírodě vyskytuje sporadicky. V Ústeckém kraji v minulosti byla právě na Litoměřicku, v okolí zříceniny Hazmburk. Nyní je ohniskem Mnetěš, obec pod horou Říp.
Nemoc se šíří přímým kontaktem. „Nejčastěji onemocní myslivci nebo někdo, kdo manipuluje s nakaženou zvěří,“ uvedl Pilous.
Jde o bakteriální onemocnění, do těla se dostává například přes poraněnou kůží, ale i vdechnutím kontaminovaného prachu z obilí, slámy nebo sena při práci nebo kontaminovanou vodou či konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa. Nemoc může mít různé formy, může se projevit jako celkové onemocnění s vysokými teplotami, slabostí, angínou a zápalem plic. Při poranění kůže vzniká v místě zranění zánět kůže a postupně i lymfatických uzlin, které zduří, jsou bolestivé a mohou zhnisat. Zvířata stižená tularémií ztrácejí plachost, jsou malátná a dají se snadno chytit.
Zdrojem přenosu jsou hlodavci. „Pozor se musí dávat třeba při přespávání někde ve stohu, pro přenos stačí kontakt s močí myši, která je přenašečem,“ upozornil ředitel. Sáním na nakažených zvířatech se infikují klíšťata nebo ovádi a ti nákazu přenášejí dále.
V ochranném pásmu, které zahrnuje katastr obce Mnetěš, Vražkov a Ctiněves je zakázán odchyt zajíců a nařízeny jsou povinnosti uživatelům honiteb.
Na nemocného zajíce upozornili místní obyvatelé. Křeče zvířete a jeho malátný pohyb na poli natočila dívka na mobilní telefon. „Vzniklo podezření na otravu u zajíce, výsledky testů zatím nejsou, my jsme ale jednoznačně prokázali tularemii u tohoto kusu,“ uvedl Pilous.
17.6.2020zdroj: ČTK